top of page
WhatsApp Image 2020-02-14 at 12.48.47.jp

İpek Burcu Şaşmaz Şahinbeyoğlu

Klinik Psikolog, Psikoterapist
Boğaziçi Üniversitesi, Psikoloji Bölümü
Okan Üniversitesi, Klinik Psikoloji Yüksek Lisans

2006 yılında İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra 2011’de Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olmuştur. Lisans Eğitimi sırasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri kliniğinde staj yapmıştır.

 

Klinik psikoloji alanındaki uzmanlık eğitimini 2011-2014 yılları arasında Okan Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı’nda tamamlamıştır. Yüksek Lisans tezinde erken dönem uyumsuz şemaların ve duygu düzenleme güçlüğünün Bipolar Bozukluk ve Borderline Kişilik Bozukluğu ile ilişkisini çalışmıştır. Bu sırada İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Ağrı Kliniği’nde klinik stajını yapmıştır.

 

Uluslararası Şema Terapi Enstitüsü (ISST) onaylı Şema Terapi Eğitimi’ni ve süpervizyonlarını tamamlayarak Uluslararası Standart Düzey Şema Terapisti ünvanını elde etmiştir. Eylül 2017 ayında 1. Düzey EMDR Eğitimi’ni almıştır. Bununla birlikte travma çalışmalarına ağırlık vererek Travma Çalışmaları Derneği tarafından verilen Travmada Müdahale Yöntemleri Atölye Çalışmaları’na katılmıştır. Duygu Odaklı Terapi alanına yönelerek BATE Birey ve Aile Terapileri Enstitüsü’nde düzenlenen Uzm. Psk. Dinçer Kocalar tarafından verilen Psikoterapide Duygularla Çalışmak atölye çalışmasını ve Duygu Odaklı Çift ve Aile Terapileri Derneği (DOÇAT) tarafından verilen Duygu Odaklı Çift ve Bireysel Terapi eğitimlerine katılmıştır. Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği (CETAD) tarafından verilen Cinsellik ve Cinsel İşlev Bozuklukları temel eğitimini tamamlamıştır. Varoluşçu Terapi ve Psikanaliz seminerlerine katılmaktadır. Halen Dr. Abdülkadir Özbek Psikodrama Enstitüsü’nde Psikodrama eğitimine devam etmektedir.

Yüksek lisans eğitimi sırasında özel bir psikolojik danışmanlık merkezinde asistanlığa başlamış ve aynı merkezde terapi uygulamalarını sürdürmüştür. 2014 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra üç yıl süreyle Işık Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde çalışmıştır. 2017 ile 2019 yılları arasında iki yıl boyunca Amerikan Hastanesi Koç Üniversitesi Sağlık Merkezi bünyesinde yer alan Koç Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Psikoterapi Merkezi’nde çalışmıştır. Üniversite öğrencileriyle Türkçe ve İngilizce olmak üzere kısa ve uzun süreli psikoterapi uygulamalarında bulunmuştur. 

Fabula Psikoloji'de yetişkinlere genellikle Şema Terapi odağında çalışmaktave eklektik uygulamalar yapmaktadır. 

Türk Psikologlar Derneği ve ISST üyesidir.

bottom of page