top of page
BKKFoto.jpg

Burcu Kutlu Kocalar

Klinik Psikolog, Psikoterapist
İstanbul Üniversitesi, Psikoloji Bölümü
Ege Üniversitesi, Klinik Psikoloji Yüksek Lisans

Burcu Kutlu Kocalar, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde, uzmanlık eğitimini ise Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü Klinik Psikoloji Anabilim Dalı’nda yapmıştır. Uzmanlık eğitiminde Bilişsel Davranışçı Terapi Ekolü çerçevesinde eğitim almıştır. 

Çalışma hayatına Ege Üniversitesi Medikososyal Birimi’nde üniversite öğrencileri ve üniversite mensupları ile yapmış olduğu psikoterapi çalışmaları ile başlamış; İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi’nde devam etmiştir. Burada, hem ruh sağlığı problemi yaşamakta olan bireylerle hem de organ nakli, kanser, KOAH gibi primer tıbbi sorunlarına ek olarak psikolojik zorlanmalar yaşayan hastalarla çalışmıştır. 

Danışanları ile kognitif çalışmanın yararlarını görmekle beraber daha derin bir anlam ve kavrayış gerektiren durumlarda farklı metodlara ihtiyaç duyması sonucu psikodinamik ve hümanistik yaşantısal yöntemlere yönelmiş; Psike İstanbul’un Psikanalize Giriş Seminerleri’ni tamamlamıştır. Ardından iki yıl süreyle Amerika ve Kanada’da bulunmuş; Gestalt Institute of Toronto’da, One Year Program for Professionals adlı bir yıllık eğitim programını tamamlamıştır. Bu enstitüde katıldığı çalışmalara ek olarak Toronto Psychoanalytic Society and Institute'de seminer ve eğitim çalışmalarını takip etmiş, York University Emotion Focused Therapy Research Clinic'te gönüllü olarak çalışmıştır.

Kariyeri boyunca sivil toplum kuruluşlarında gönüllü ve profesyonel olarak yer almayı önemsemiştir. Türkiye Sokak Çocukları Vakfı’nda gönüllü olarak başladığı sivil toplum çalışmalarına Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nda iki yıl süreyle profesyonel olarak devam etmiştir. Ayrıca Genç Hayat Vakfı, Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı gibi diğer bazı sivil toplum kuruluşlarında ise proje bazlı olarak çalışmıştır. 

Bu sürecin ardından bir yıl boyunca özel bir danışmanlık merkezinde klinik psikolog olarak hizmet vermiş, aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak lisans öğrencilerine Bireyle ve Grupla Psikolojik Danışma Uygulamaları adlı son sınıf derslerini vermiştir. Psikanalitik terapi eğitimine, Halime Odağ Psikanaliz ve Psikoterapi Vakfı'nda devam etmiştir.

2015 yılından itibaren Amerikan Hastanesi Koç Üniversitesi Sağlık Merkezi bünyesinde yer alan Koç Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Psikoterapi Merkezi’nde üniversite öğrencileri ile çalışmış; dört yıl süre ile Türkçe ve İngilizce olarak sunduğu bireysel terapi hizmetine ek olarak grup terapisi çalışmalarını da bu birimde sürdürmüştür. 

Fabula Psikoloji bünyesinde sürdürmekte olduğu mevcut uygulamalarında danışanın ihtiyacının ve terapi ilişkisinin ön planda olduğu eklektik yöntemler ile çalışmaktadır. Psikodinamik, bilişsel davranışçı ve hümanistik yaşantısal ekollerin oluşturduğu üç ana akımın kuram ve yöntemlerinden faydalanmaktadır. Ayrıca LGBTİ+ bireylerle çalışmakta ve farkındalık (mindfulness) odaklı terapi uygulamalarını çalışmalarına entegre etmektedir. Bireysel psikolojik danışmanlığa ek olarak gruplarla da danışmanlık ve eğitim uygulamaları yapmaktadır.

bottom of page