top of page
Dincer Foto.jpg

Dinçer Kocalar

Klinik Psikolog, Psikoterapist
York Üniversitesi, Psikoloji Bölümü
York Üniversitesi, Klinik Psikoloji Yüksek Lisans
York Üniversitesi, Klinik Psikoloji Doktora (devam ediyor)

İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan ve aynı dalda yüksek lisansını tamamladıktan sonra iş hayatına proje mühendisi olarak başlamıştır. Enerji sektöründe farklı kurumlarda ve projelerde takım liderliği, stratejik planlama, insan kaynakları uzmanlığı ve yönetici danışmanlığı gibi çeşitli görevlerde bulunmuştur.  Kariyerinde aldığı değişiklik kararını gerçekleştirmek amacıyla önce Marmara Üniversitesi’nde pedagoji formasyonunu tamamlamış; sonrasında psikoloji eğitimi almak üzere Kanada’nın Toronto şehrine yerleşmiştir. 

 

York Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden 2002 yılında onur derecesi ile mezun olduktan sonra, uzmanlığını aynı üniversitenin Klinik Psikoloji Bölümü’nde burslu olarak tamamlamıştır. Uzmanlığı sırasında danışan-odaklı, bilişsel-davranışçı ve duygu-odaklı terapi ekolleri çerçevesinde eğitim almıştır. Ek olarak duygu-odaklı yaşantısal terapi ekolünün kurucusu Dr. Leslie Greenberg’in süpervizyonu altında danışanların terapi sürecindeki duygusal değişimleri konusunda araştırmalar yapmış ve çeşitli psikoloji derslerinde öğretim asistanı olarak çalışmıştır. York Üniversitesi’nde sürdürmekte olduğu doktorasında, hem Türk göçmenlerin Kanada’ya uyum süreçleri hem de terapide danışanların duygusal süreçlerini nasıl çözümledikleri üzerine bilimsel araştırmalarına devam etmektedir.

2006 yılında Türkiye’ye dönüşünden bu yana Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji ve Araştırma Merkezi’nde (BÜPAM) ve bazı özel psikolojik danışmanlık merkezlerinde psikoterapist olarak çalışmıştır. Kariyeri boyunca Gestalt terapisi, motivasyonel görüşme teknikleri, sanat terapisi, psikodrama grup terapisi ve Satir aile terapisi yaklaşımlarına dair eğitimler alarak mesleki gelişimini sürdürmüştür. Ayrıca üç yıl süreyle Yavuz Erten’in psikodinamik kuram çerçevesindeki seminer ve vaka çalışmalarına katılmıştır. 2013 yılında Doğuş Üniversitesi Klinik Psikoloji yüksek lisans programında ‘Psikoterapi becerileri’ dersi vermiş olup, özel sektörde ise birçok kuruma etkin iletişim ve ilişki yönetimi, uyuşmazlık çözümü, stresle başa çıkma, doğru karar verme, duygusal farkındalık, motivasyon, takım çalışması ve etkin liderlik konularında eğitimler vermiştir. 2015 yılından bu yana Koç Üniversitesi’nde tam zamanlı öğretim görevlisi olarak öğrencilerin bireysel gelişimlerine katkıda bulunmayı amaçlayan özfarkındalık ve yaşam becerileri ile yeni nesil liderlik dersleri vermeye devam etmektedir.

Psikolojik danışmanlık hizmetlerinde yetişkinler ve çiftlerle duygu-odaklı yaşantısal ve varoluşçu bir yaklaşımı benimsemiş; ağırlıklı olarak depresif yakınmalar, kaygı problemleri, ilişkisel zorluklar, kayıp-yas ve varoluşsal konulara odaklanmıştır. Duygu-odaklı terapi yaklaşımını grup terapisine uyarladığı “Duygu Atölyesi” adlı çalışmalara liderlik yapmıştır.  Ayrıca olimpik rüzgâr sörfü disiplininde Türkiye’de ve Kanada’da uzun yıllar spor koçluğu yapmış ve gençlerin sportif/ruhsal gelişimlerine yönelik çalışmalar yürütmüştür.

Fabula Psikoloji’de meslektaşlara yönelik olarak “terapide duygularla çalışma” konusunda eğitim ve seminerler düzenlemekte, ayrıca bireysel gelişime yönelik yaşantısal atölye çalışmaları ve psikolojik film söyleşileri yürütmektedir.

Türk Psikologlar Derneği (TPD), Kuzey Amerika Psikoterapi Entegrasyon Topluluğu (SPI) ve Kuzey Amerika Psikoterapi Araştırmaları Derneği kuruluşlarına üyedir.

bottom of page